نطق میان‌دستور دکتر نورقلی‌پور ۲۳ خرداد ۹۷

نطق میان‌دستور دکتر رامین نورقلی‌پور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در تاریخ بیست و سوم خرداد ماه سال ۱۳۹۷

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

عرض سلام دارم خدمت مردم عزیز کشورم و همکاران محترم در مجلس شورای اسلامی

ضمن آرزوی قبولی طاعات مردم عزیز و همکاران محترم مجلس در این ماه مبارک، پیشاپیش فرارسیدن عید سعید فطر را هم خدمتتان تبریک عرض می‌کنم.

با توجه به شرایط حال حاضر بین‌المللی و نیز شرایط کنونی کشور، پرهیز از هر نوع رفتار هیجانی و تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی‌های منبعث از آن و در برابر توسل به اصول منطقی و رفتارهای ناشی از محاسبات دقیق سود و زیان در حوزه منافع ملی در بین مسئولین نظام و به‌ویژه نهاد قانون‌گذاری کشور و نمایندگان ملت نه‌تنها جهت شرایط کنونی بلکه برای همیشه یکی از ضروریات مهم و اساسی کشور به شمار می‌رود.

نمومه‌ای از رفتارهای مورد نظر را ضمن احترام کامل به استدلال این عزیزان، می‌توان در شرایط بعد خروج آمریکا از برجام و وقایع صحن علنی مجلس و نیز شرایط مطرح شدن لوایح چهارگانه مرتبط با مبارزه با پولشویی و مقابله با تأمین مالی تروریزم در صحن علنی مجلس مشاهده نمود.

به نظر می‌رسد عملکردهای اینچنینی در کنار پرداخت هزینه‌های بین‌المللی به بهای دور شدن از رفاه مورد انتظار آحاد مردم عزیز ایران در نتیجه تنگ‌تر کردن حلقه تحریم‌ها به واسطه رفتارهای خود، موجبات انتقال آن به بطن جامعه و ایجاد التهاب در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی و سلب آرامش روانی مردم بزرگ ایران می‌گردد که دستیابی به رفاه و برخورداری اقتصادی، اجتماعی و عمومی از حقوق مسلّم ایشان بوده و از وظایف ذاتی نمایندگان مردم به شمار می‌رود.

از سوی دیگر انتظار این وجود دارد تا مجلس به عنوان نهاد قانونگذاری کشور دارای ساز و کارهای واقعی عمل جمعی بوده و کارکردی مبتنی بر پشتوانه‌های علمی-عملیاتی قوی داشته باشند.

علی‌رغم پیش‌بینی ساز و کارهایی بر اساس قوانین معمول، متأسفانه خروجی‌های مجلس کمتر مبتنی بر کار جمعی واقعی و حاصل تشریک مساعی جدی تمامی نمایندگان مجلس می‌باشد.

در حوزه مسائل منطقه‌ای در حال حاضر استان گلستان همانند بسیاری از استانهای کشور متحمل دو چالش بسیار عمده می‌باشد که شامل بحران آب و بیکاری گسترده می‌باشد.

علی‌رغم اینکه استان گلستان جزو استانهای شمالی و نسبتاً پرباران کشور به شمار می‌رود، متأسفانه در سالهای اخیر شاهد کمبود شدید آب آشامیدنی روستایی و به ویژه در مناطق شمالی و نیز شرقی آن بوده‌ایم.

هرچند افت شدید سطح سفره‌های آب زیرزمینی در تمامی مناطق آن مشهود و نگرانی عمده‌ای جهت تأمین آب شرب شهری و روستایی در آینده‌ای نه‌چندان دور ایجاد نموده است.

متأسفانه در حال حاضر تعداد زیادی از روستاهای استان و تعدادی از روستاهای حوزه انتخابیه اینجانب، کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان با استفاده از تانکر آب‌رسانی می‌شود.

یکی از راهکارهای اساسی جهت حل مشکل مورد نظر، سرمایه‌گذاری و توسعه هرچه سریعتر سیستمهای آب‌شیرین‌کن با استفاده از سفره‌های زیرزمینی کم‌عمق موجود در منطقه می‌باشد که موجبات کاهش فشار بر سایر سفره‌های آب موجود در دیگر مناطق استان را نیز فراهم خواهد آورد.

از سوی دیگر در سالهای اخیر شاهد عدم جاری شدن حق‌آبه زیست محیطی سدهای بالادست رودخانه‌های گرگانرود و اترک در استان گلستان هستیم که این امر موجبات خشک شدن کامل این رودخانه ها در پایین دست شده، به گونه‌ای که شرایط زیست‌محیطی این مناطق کاملاً تغییر کرده و اثرات منفی عمیقی بر بهداشت، سلامت، اقتصاد و اشتغال مردم منطقه گذارده و مهم اینکه باعث ایجاد اختلال شدیدی در سیکل تولید مثل و تکثیر آبزیان دریای خزر شده و یکی از دلایل عمده کاهش شدید ذخایر آبزیان به‌ویژه ماهیان خاویاری خزر به شمار می‌رود.

این موضوع مهم، نه‌تنها موضوع منطقه‌ای بلکه موضوعی ملّی است و فراملّی که توجه جدی مسئولین عالی کشور را مطالبه می‌کند.

متأسفانه معظل بیکاری و کمبود اشتغال نه‌تنها یکی از ابرچالش‌های کشور بلکه استان گلستان بوده که این موضوع در حوزه انتخابیه اینجانب بسیار جدی‌تر بوده و علی‌رغم وجود زمینه‌های بسیار مناسبی جهت ایجاد تحرک در ایجاد اشتغال تاکنون کمتر مورد استفاده و توجه واقع شده است.

با توجه به اینکه بخش اعظمی از مردم شریف این حوزه انتخابیه از گذشته، وابسته به دریا و منابع آبزیان آن و از سوی دیگر بخشی وابسته به جنگل و منابع جنگلی بوده‌اند، ممنوعیت بهره‌برداری از این دو منبع مهم چالش‌های جدی‌ای را ایجاد نموده‌اند که مضاعف بر مشکلات اشتغال و مسائل اجتماعی گذشته است.

امیدوارم ضمن حمایت جدی از منابع دریا و جنگل جهت حفاظت آنها، دولت محترم با توجه جدی زمینه‌های توسعه مشاغل کوچک و متوسط و صنایع بزرگ را در این منطقه بسیار مهم فراهم بکنند.

خیلی متشکرم

تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ساعت : ۱۱:۳۴ ب.ظ نوشته شده توسط : ایوب امانیان

لینک های مفید

دسترسی سریع

اخبار تصادفی

:: پایگاه اطلاع رسانی رهبری :: ریاست جمهوری :: مجلس شورای اسلامی :: استانداری گلستان :: پایگاه خبری :: شبکه های اجتماعی :: گالری تصاویر :: سوالات مردمی :: آشنایی بیشتر... ملاقات دکتر نورقلی پور با عماد، پسر بچه نجات یافته از حادثه تروریستی تهران استقبال رسمی نورقلی‌پور از رئیس مجلس سنگال
Tel : 01734432100                 Fax : 01734432100
www.drnqp.ir                               info@drnqp.ir
آدرس : استان گلستان - بندر ترکمن - خیابان شهرداری - دفتر ارتباطات مردمی دکتر رامین نورقلی پور
طراحی و پشتیبانی سایت : شرکت توسعه دانش برتر صبا
Www.Saba.Network