نورقلی پور در نطق میان دستور خواستار تشکیل کارگروه پیگیری برنامه آمایش سرزمینی شد
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بر لزوم تشکیل کارگروهی متشکل از تعدادی نمایندگان مجلس برای پیگیری روند و اجرای برنامه ملی آمایش سرزمینی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر رامین نورقلی پور به نقل از خانه ملت؛ “رامین نورقلی پور” در صحن علنی امروز ( سه شنبه، ۲۹ فروردین ماه ) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور، با یادآوری موقعیت ژئوپلوتیک جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین الملل،گفت: علیرغم آنکه کشورهای منطقه درحال حاضر درگیر مسائل و مشکلات عدیده ای هستند، جمهوری اسلامی ایران با سرافرازی کامل در امنیت کامل به سر برده و به لطف خداوند به رشد و بالندگی خود ادامه می دهد.

نماینده مردم کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مهمترین چالش های موجود سد راه دولت ها در راه دستیابی به توسعه پایدار و متعادل، عدم توزیع متوازن منابع و اعتبارات در حوزه های جغرافیایی مختلف کشور است،ادامه داد: این موضوع نیاز مبرم کشور به دارا بودن یک برنامه آمایش سرزمین را آشکار و از سویی با توجه به اینکه برنامه ملی مذکور از سوی دولت در استان های مختلف کشور در حال مطالعه بوده و بخش هایی از آن به اتمام رسیده است، به دلیل اهمیت فوق العاده موضوع نیاز است مجلس شورای اسلامی نیز با تمام توان تقنینی، علمی و فنی خود وارد عرصه شده و موجبات به نتیجه رسیدن هر چه سریع تر آن را فراهم کند.

وی با تاکید بر لزوم تشکیل کمیسیونی ویژه یا کارگروهی متشکل از تعدادی نمایندگان مجلس برای پیگیری روند و اجرای برنامه ملی آمایش سرزمینی،گفت: عوارض عمده فقدان برنامه ملی آمایش سرزمینی در کشور، ایجاد مناطق محروم و کمتر توسعه یافته ای است که همواره به دلیل نفوذ کمتر در لایحه های مختلف مدیریت کلان کشوری بالطبع از قدرت چانه زنی پایین تری برخوردار بوده و از توزیع متوازن منابع و اعتبارات دولتی در مضیقه دائمی بوده اند؛ به گونه ای که در طول دهه های گذشته تاکنون به تدریج شاهد رشد فزاینده درصد بیکاری، کاهش متوسط درآمد سرانه و سطح متوسط رفاه اجتماعی در این مناطق بوده ایم.

این نماینده مردم در مجلس دهم،افزود: نمونه هایی از این دست را می توان در مناطق مرزی کشور مانند “گلستان” یافت که دارای شاخص های توسعه یافتگی نازل تری نسبت به سایر مناطق کشور هستند؛ به این ترتیب حوزه انتخابیه غرب گلستان که با دارا بودن سواحل شرقی دریای خزر، مرز مشترک با کشور ترکمنستان و همجواری با استان مازندران از ظرفیت های بسیار بالایی در امر توسعه برخوردار است؛ اما همچنان به عنوان منطقه کمتر توسعه یافته به شمار رفته که دارای چالش های مهمی در عرصه اشتغال و متوسط درآمد سرانه مردم خود است.

نورقلی پور یادآور شد: وجود جزیره “آشوراده “در حوزه انتخابیه یکی از ظرفیت های بسیار مهمی است که علیرغم آنکه در گذشته نه چندان دور ،دارای سکنه بوده و نقش مهم و فعالی در رونق صنعت گردشگری منطقه و حفظ زیست بوم داشته، اما درحال حاضر و علیرغم قول مساعد رئیس جمهور در سفر به این استان در جهت احیای ظرفیت های گردشگری و تفرجگاهی جزیره “آشوراده”متاسفانه کماکان بدون توجه رها شده است.

نماینده مردم کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان در مجلس دهم، افزود: جهت رونق مجدد این جزیره با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در سالی که به نام ” اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال ” نامگذاری شده است، توصیه موکد اینجانب به سازمان حفاظت محیط زیست کشور تایید نهایی مطالعات صورت گرفته است تا ضمن استفاده از ظرفیت های این جزیره زیبا در ایجاد اشتغال و جذب گردشگر و حفاظت از ارزش های زیست محیطی آن بهره برداری هوشمندانه و بهینه ای صورت گیرد تا نه تنها بخش اعظمی از چالش های عمده حوزه انتخابیه بلکه بخش زیادی از استان را مرتفع کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، افزود: شهرستان‌های کردکوی، بندرگز و شهر نوکنده واقع در بخش‌های جنوبی حوزه انتخابیه نیز با دارا بودن چشم‌اندازهای بسیار زیبا از جنگل‌های شمال و ارتقاعات در مجاورت سواحل دل انگیز دریای خزر و خلیج گرگان دارای ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای در زمینه توسعه گردشگری و اشتغال هستند که توجه جدی از ناحیه دولت می‌باشد.

نماینده مردم کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان در مجلس دهم، با بیان اینکه تسریع و تکمیل تخصیص منابع مالی جهت طرح زهکشی اراضی اولویت دار غرب استان در کنار افزایش بهره وری بخش کشاورزی می‌تواند موجبات تثبیت مشاغل موجود را فراهم آورد، گفت: به طور قطع در صیانت از ذخایر ارزشمند ماهیان دریای خزر و نیز کاهش فشار صید موثر خواهد بود.

وی ادامه داد: با توجه به روند خشک شدن تدریجی خلیج گرگان که شهر بندرگز، بندر ترکمن و نوکنده را نیز به دلیل مجاورت تحت تأثیر شدید قرار داده تسریع در اجرای طرح علاج‌بخشی و احیای خلیج گرگان به طور کامل ضروری به نظر می‌رسد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه تخصیص اعتبار ویژه جهت طرح توسعه پرورش میگو در شمال شهر گمیشان از جمله موارد ضروری است که نیاز به توجه جدی دارد، افزود: اجرای جاده چهاربانده کردکوی، ترکمن و بندرترکمن و گمیشان، اتمام طرح‌های ورزشی نیمه تمام غرب استان، توجه ویژه دولت به طرح‌های گردشگری در زیست بوم‌های روستایی و توجه ویژه سازمان نوسازی مدارس با توجه به فرسودگی و شرایط نامساعد فضای فیزیکی مدارس از جمله مواردی است که توجه جدی دولت را می طلبد.

نورقلی پور یادآورشد: دقت نظر نیروهای حراستی و حفاظتی در مواجه با صیادان با توجه به شرایط سخت معیشتی آنها و همچنین بازتاب بسیار بد اجتماعی و برخوردهای قهری از جمله موارد دیگری است که توجه ویژه‌ای می‌طلبد. متأسفانه هر از چندگاهی شاهد مرگ، زخمی و مجروح شدن صیادان این منطقه در دریای خزر آن هم به دست مأموران حراست دریابانی یا محیط زیست بوده‌ایم که توسط گلوله مستقیم ایشان یا برخورد مستقیم قایق های تندرو از عمده ترین چالش های اجتماعی منطقه به شمار می رود.

نماینده مردم کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان مجلس،ادامه داد: انتظار می رود مجلس شورای اسلامی و مرکز پژوهش های مجلس این موضوع را به عنوان چالش جدی اجتماعی شناسایی و نسبت به بررسی آن  اقدام عملی لازم را انجام دهند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: با توجه به اینکه جمعیت قابل توجهی از مردم استان گلستان را ترکمن ها تشکیل می دهند آموزش زبان ادبیات ترکمنی در مدارس مناطق ترکمن نشین و تاسیس رشته زبان ادبیات ترکمن در دانشگاه های کشور از آرزوها و مطالبات دیرینه مردم است که بر اساس اصل ۱۵ قانون اساسی مورد توجه جدی است.

تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۲۹ ساعت : ۱۲:۰۰ ب.ظ نوشته شده توسط : ایوب امانیان

لینک های مفید

دسترسی سریع

اخبار تصادفی

:: پایگاه اطلاع رسانی رهبری :: ریاست جمهوری :: مجلس شورای اسلامی :: استانداری گلستان :: پایگاه خبری :: شبکه های اجتماعی :: گالری تصاویر :: سوالات مردمی :: آشنایی بیشتر... جلسه دکتر نورقلی‌پور با رئیس سازمان امور اراضی کشور ملاقات دکتر نورقلی پور با عماد، پسر بچه نجات یافته از حادثه تروریستی تهران
Tel : 01734432100                 Fax : 01734432100
www.drnqp.ir                               info@drnqp.ir
آدرس : استان گلستان - بندر ترکمن - خیابان شهرداری - دفتر ارتباطات مردمی دکتر رامین نورقلی پور
طراحی و پشتیبانی سایت : شرکت توسعه دانش برتر صبا
Www.Saba.Network