دبیر مجمع نمایندگان گلستان در مراسم نکوداشت زادروز مختومقلی فراغی حضور یافت

دبیر مجمع نمایندگان استان گلستان در مجلس شورای اسلامی، صبح امروز بیست و دوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ در مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی، شاعر شهیر ترکمن ایرانی که به مناسبت ۲۸۴مین سالروز تولد این شاعر در کنار مقبره اش و در حوالی روستای آق توقای از توابع شهرستان مراوه تپه برگزار شد، حضور یافت.

رامین نورقلی پور در حاشیه این مراسم، با حضور و فاتحه خوانی در جوار مقبره دو شاعر بزرگ، مختومقلی فراغی و پدر ایشان دولت محمد آزادی که از بزرگترین شاعران عصر خود بوده است، از غرفه ها و فروشگاههای صنایع دستی دیدن کرد.

دکتر نورقلی پور، نماینده مردم شهرستانهای غرب استان با تأکید بر مقام والای مختومقلی در میان ملت ترکمن و همچنین مردم ایران خاطرنشان کرد : بی تردید، اشعار مختومقلی فراغی علاوه بر اغنای ادبی مردم زمان خود، برای مردم عصر حاضر نیز جذاب و عبرت انگیز است.

مختومقلی فراغی، شاعر و عارف ترکمن در سال ۱۷۳۳ میلادی برابر با ۱۱۱۲ شمسی در روستای حاجی قوشان گنبدکاووس متولد شد و سال وفات او را ۱۷۹۰ میلادی مطابق با ۱۱۶۹ شمسی ذکر کرده اند. وی در زمان وفات ۵۷ سال سن داشته است.
مختومقلی فراغی در کنار چشمه عباساری در دامنه کوه سونگی داغ درگذشت و پیکرش را بر شتر سپیدی نهاده به روستای آق توقای در ۴۰ کیلومتری غرب مراوه تپه در شمال شرق استان گلستان بردند و در جوار آرامگاه پدرش به خاک سپردند .
هم اینک بنای یادبودی بر سر مزار او ساخته شده است و همه ساله در دهه سوم اردیبهشت مراسم بزرگداشت این شاعر در این مکان و جای جای استان گلستان برگزار می شود.
مختومقلی فراغی بزرگترین شاعر ترکمن ها محسوب می شود و هیچ یک از شاعران ترکمن نتوانسته اند به مرتبه علمی و ادبی او برسند و او به عنوان احیاگر زبان و ادبیات ترکمن شناخته می شود.
اشعار این شاعر بزرگ ترکمن دارای مضامین اجتماعی، سیاسی، دینی و عرفانی است و دیوان معروف او گنجینه گرانبهایی محسوب می شود و به چندین زبان زنده دنیا مثل انگلیسی، روسی و فارسی ترجمه و چاپ شده است.

 

  • مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۲۲ ساعت : ۸:۱۱ ب.ظ نوشته شده توسط : ایوب امانیان

لینک های مفید

دسترسی سریع

اخبار تصادفی

:: پایگاه اطلاع رسانی رهبری :: ریاست جمهوری :: مجلس شورای اسلامی :: استانداری گلستان :: پایگاه خبری :: شبکه های اجتماعی :: گالری تصاویر :: سوالات مردمی :: آشنایی بیشتر... حضور نورقلی‌پور در بین مردم خمرآباد جهت رسیدگی به مشکلات بازدید دکتر نورقلی پور از روند پروژه آسفالت خیابانهای روستای چارقلی
Tel : 01734432100                 Fax : 01734432100
www.drnqp.ir                               info@drnqp.ir
آدرس : استان گلستان - بندر ترکمن - خیابان شهرداری - دفتر ارتباطات مردمی دکتر رامین نورقلی پور
طراحی و پشتیبانی سایت : شرکت توسعه دانش برتر صبا
Www.Saba.Network